Vízum pro cestu za rukou (1)

Sidře v deseti letech museli amputovat ruku nad loktemPřišli o všechno. O byt, o zařízení, o všechny své úspory. A dcerka přišla o ruku.

Rodina Waela Shihady ze syrského Damašku utekla do údajně bezpečnější části města. Jednoho dne v březnu 2013 však zasáhla řízená střela B7 místo, kde si hrály děti, z nichž některé přišly i o život. Tehdy desetiletá Sidra sice utrpěla pouze tržnou ránu na ruce, ale ta byla tak vážná, jí lékaři nakonec museli amputovat pravou ruku nad loktem.

Sidra byla ve škole vždy premiantkou. Bez pravé ruky, která byla její dominantní, jsou teď pro ni mnohé činnosti velmi komplikované. Získat protézu bylo pro rodinu Shihadových neuskutečnitelné. Otec tří dětí vydělává právě tolik peněz, kolik potřebuje na uhrazení pronajatého bytu, takže nezbývalo už ani na další živobytí.

Dnes jedenáctiletá Sidra Shahidová

Shodou šťastných náhod bylo, že ing. Mohamed Salha, syrský rodák žijící již 40 let na Slovensku, narazil na facebooku na tuto rodinu svých krajanů, která sdílela svůj příběh. A začal jim pomáhat. Přispívá jim na bydlení, aby peníze, které otec vydělá, mohla pětičlenná rodina využít na ošacení a stravu.

Ale nezůstalo jen u této finanční pomoci. Pan Salha chtěl pomoci Sidře k větší soběstačnosti a přemýšlel, jak to zařídit, aby mohla dostat protézu. Původní plán vypravit se za rodinou do Sýrie se ukázal jako příliš problematický. A tak začal pracovat na tom, aby rodina mohla přijet na Slovensko, kde už je k možnostem získat protézu ruky blíž.

Rodina Shihadových na Slovensku

Ani to však nebylo jednoduché. Rodina musela dostat vízum. Díky ochotě velvyslankyně v Damašku Evě Filipi se to nakonec podařilo. Bylo však nutné pro rodinu zajistit pobyt, letenku a také vybavení protézou. Pobyt zajistil sám Mohamed Salha na své chatě včetně příslibu, že rodina bude na Slovensku žít na jeho náklady. Jeho přátelé se zase postarali o letenky a firma Ottobock ČR přislíbila vybavení protézou zdarma.

Půlroční vízum Shihadovi dostali a před pár dny tedy přicestovali na Slovensko. V kompetenčním centru Ottobock v Brně byla Sidra vyšetřena a protetik Jakub Synek navrhl řešení, jak protézu zhotovit, a začal pracovat na její výrobě. S Jakubem Synkem si o protéze popovídáme příště – viz článek zde.

U kompetenčního centra Ottobock v Brně s maminkou a protetikem Jakubem Synkem S maminkou Majidou Khatir