Amputace – a co teď?

„Jediné řešení, aby mě zbavili bolesti, bylo radikální. Amputace pod kolenem. Když mi pan primář uřízl nohu a já jsem se probudil ze spánku, tak jsem v tu ránu cítil, že mi něco chybí. Mně chyběla bolest. Bolest, se kterou jsem šel na tu amputaci. Pak mi udělali protézu, začal jsem chodit a jsem na tom o 75 procent líp, než když jsem měl končetinu celou. Na různé práce a činnosti jsem soběstačný a jsem bez bolesti.“Pro každého člověka je amputace výrazný zásah do organismu, kterým se změní život. Je pochopitelné, že s takovou situací se nelehko vyrovnává; na druhou stranu je pravda, že lékařské rozhodnutí pro amputaci znamená záchranu života, ať už k ní dochází kvůli nemoci nebo po úrazu.

Během své praxe jsem potkal již mnoho lidí, kteří tímto traumatem prošli. Můžu Vás ujistit, že mnozí z nich se časem plnohodnotně vrátili do života. Tuto šanci před sebou teď máte i Vy.

V této sekci našeho webu se Vám budu snažit pomoci, abyste se se svou novou nelehkou situací co nejlépe vyrovnali a co nejdříve se vrátili do běžného života.

Nejdůležitější je ale Váš vlastní postoj. Je třeba prostě chtít – mít energii, chuť a zodpovědnost za sebe sama. Chtít stále co nejkvalitnější život. Chtít být soběstačný. Chtít zase chodit…

A abyste mohli začít opět chodit, budete potřebovat protézu. Současné protézy se vyrábějí pomocí nejmodernějších technologií a dávají uživatelům netušené možnosti. Mým úkolem bude Vám na míru navrhnout protézu, která bude plně vyhovovat Vašim potřebám a se kterou se budete moci snadno sžít.

„Nejhorší byl asi okamžik, když jsem se probudila. Sahala jsem si po nohách, bolelo mě to a tam… nic. Ale později, když se všichni tak snažili, člověk si řekne: Ne, jde to! A je to fajn, že to jde. To se mi prostě poštěstilo. Ono to vypadalo jako konec a pak se to díky vám všem obrátilo. Takže se odvažuju možná víc než před tím. Dřív jsem bojovala s tím, že by to jaksi nikdo neměl vědět, ale teď už ne. Ty možnosti, co jsou dnes, to se nedá srovnat. Vybavení, péče i vstřícnost.“

Důležitým průvodcem pro Vás bude také fyzioterapeut. Dohled nad Vaším zdravotním stavem, rehabilitací a vybavením bude mít lékař. Důležitou součástí terapie budou také Vaši nejbližší, Vaše rodina.

V každém případě doporučuji, abyste se na terapii aktivně podíleli. Požadujte nové technologie a moderní přístupy, požadujte soustavnou terapii, pokuste se o co největší aktivitu, snažte se o soběstačnost, nevzdávejte se. Mějte stále na mysli, že přijít o končetinu nemusí znamenat skončit na vozíku. S vozíkem je život mnohem složitější než s protézou a i pro organismus je život s protézou zdravější než na vozíku. My Vám nabízíme tu lepší variantu a je jen na Vás, zda se k ní dopracujete.

Také se nebojte připlatit si za lepší kvalitu života s kvalitnější pomůckou – stojí to za to. U své zdravotní pojišťovny se informujte, jaké vybavení Vám uhradí, a zároveň si zjistěte, jaké nadstandardní vybavení by vám zkvalitnilo život. V tom Vám samozřejmě ochotně pomůžu.

 

Vladan Princ, vedoucí ortotik-protetik Ottobock


Zde se můžete podívat na část videomateriálu „Škola chůze“, kde se dovíte, co je s amputací spojeno, jaké druhy amputací jsou, co pacienta čeká, jaká je terapie a příprava na protézu: