Vízum pro cestu za rukou (2)

IMGP3338-lowZde jste si mohli přečíst příběh syrské dívky Sidry, která přišla o pravou ruku. V tomto článku se podíváme na to, jakou protézu jí firma Ottobock ČR zdarma vyrobila.

Ortotik-protetik Jakub Synek musel před zahájením výroby zvážit, jaký druh protézy se vlastně pro Sidru hodí. Kosmetická ruka, která vypadá dobře, ale nemá žádné funkce, by Sidře příliš nepomohla, protože by jí neposkytovala větší samostatnost, než měla dosud – chce se sama oblékat, pracovat do školy, obsloužit se.

Ideální by samozřejmě byla bionická ruka, kterou by ovládala myoelektrickými signály, tedy zatínáním svalů. Taková protéza však vyžaduje pravidelný odborný servis, který po návratu domů do Damašku nebude k dispozici. Muselo se tedy zvolit takové řešení, aby protéza byla víceméně bezúdržbová, aby případné opravy mohl provést kdokoli se šikovnýma rukama.

Jakub Synek tedy zvolil protézu tahovou, kterou může Sidra ovládat pohybem ramen. Umožní jí to jak zavírání a otvírání ruky, tedy uchopení předmětů, tak ohnutí a napřímení v lokti. Takové řešení bude pro Sidru výrazným krokem k samostatnosti a návratu do běžného života.

Podívejte se na video, kde Jakub Synek pro Českou televizi vysvětluje princip tahové protézy:

V příštím díle našeho seriálu na tomto odkazu uvidíte, jak se vlastně taková protéza vyrábí a jak ji Sidra přijala.