Úchopy

Sedm různých typů úchopu

Jen málokterá část lidského těla je tak rozmanitá a komplexní, jako je ruka. Jenom perfektní vzájemná souhra nervů, šlach, celkem 27 kostí, 39 svalů a 36 kloubů nám umožňuje provádět každodenní úkoly přirozeným způsobem. Obnovení co nejvíce z této spousty funkcí pomocí protézy je jedním z nejnáročnějších úkolů medicínské techniky. Ruka Michelangelo se sedmi různými možnostmi úchopu umožňuje obnovení mnoha funkcí jako u zdravé ruky. Její úchopová síla je od 6 do 7 kg. Sílu, která je zapotřebí k udržení těžkého nebo lehkého předmětu v ruce Michelangelo, lze nastavit a ovládat.

Laterální sevření

Pro laterální sevření, též známé jako klíčový úchop, se palec posune do strany směrem k ukazováku. To vám umožní uchopovat ze strany ploché předměty jako například papír nebo kreditní karta.

Laterální silový úchop

Palec se posune laterálně směrem k ukazováku. To vám umožní uchopit předměty průměrné velikosti jako například mobilní telefon.

Abdukce/addukce prstu

Rozevření a sevření prstů vám umožní držet ploché, tenké předměty (< 3 mm) jako například bankovky.

Špetkový úchop

Známé jako špetkový úchop, při kterém palec společně s ukazovákem a prostředníkem vytvoří tříbodovou podporu tak, že můžete bezpečně držet malé předměty, jako je pero.

Opoziční silový úchop

Velká šířka otevření ruky vám umožní bezpečně uchopovat předměty o větším průměru.

Otevřená dlaň

Otevřením ruky dosáhnete polohy otevřené dlaně, na které můžete nosit přirozeným způsobem takové předměty, jako je talíř nebo podnos.

Neutrální režim

V klidové poloze vypadá ruka Michelangelo velmi přirozeně. Ve flexibilním režimu se zápěstí snadno přizpůsobí podle tlaku. Při uvolnění svalů zaujme ruka Michelangelo také přirozenou uvolněnou polohu.