Stupeň aktivity 2

Těsnící nákolenka

Pro stupeň aktivity 2 doporučuji pro připojení protézy využít systém aktivního podtlaku (viz systém připojení níže). Aby do pahýlového lůžka nevnikal shora vzduch a systém ulpění správně fungoval, musíme přechod lůžka a stehna utěsnit vhodnou nákolenkou. Měla by být z kvalitního kopolymerového materiálu, v ideálním případě předtvarovaná, aby neškrtila, ale zároveň nepropouštěla žádný vzduch.

Doporučujeme typ:
Nákolenka ProFlex Plus 453A30 ProFlex Plus 453A30 Nákolenka ProFlex Plus je vyrobená z kopolymeru (TPE). Typickou vlastností tohoto materiálu je velmi dobrá pružnost (elasticita). Nezužuje pahýl, nebrání ohybu kolene, navíc obsahuje medicinální bílý olej, který pečuje o pokožku. Díky zvláštnímu složení materiálu předčí typické vlastnosti TPE.

Liner

Musí vašemu pahýlu zajistit ideální prostředí, chránit ho a udržovat pokožku v dobrém stavu. Měl by také jít snadno čistit. Jeho nasazování by nemělo být příliš komplikované. Musí být vhodný pro zvolený typ lůžka a systém připojení (např. zde speciální liner DVS).

Doporučené typy lineru pro:

Aktivní podtlakový systém

Liner 6Y94 pro DVS DVS 6Y94-F Speciální kopolymerový liner umožňuje přes distální připojení vytvořit přímé spojení s podtlakovou pumpou. Je mimořádně odolný proti roztržení a tloušťka stěny chrání pahýl na citlivých místech. Obsahuje zdravotnický minerální olej, který udržuje vláčnou jak pokožku pahýlu, tak samotný materiál lineru.

Pasivní podtlakový systém

Liner 6Y95 Caleo 3D 6Y95 Caleo 3D Silnější vrstva materiálu na přední straně chrání kostěné struktury a tenčí na zadní straně usnadňuje flexi. Unikátní gel kombinuje odolnost a komfort při ohýbání a méně tak zatěžuje patelu. Elastická textilie redukuje pístové pohyby.
Liner 6Y93 Caleo 3D s pinem 6Y93 Caleo 3D Speciální 3D design lineru 6Y93 Caleo chrání pahýl díky zesílenému materiálu (6 mm) vpředu. Současně udržuje flexibilitu v oblasti kolen díky použití tenčího materiálu (3 mm) vzadu. Hladký, robustní textilní materiál je velmi odolný a snadno se obléká.
Liner 6Y523 Uneo 6Y523 Uneo Liner z gelového materiálu, který optimálně rozkládá tlak v pahýlovém lůžku, vhodný především pro pahýly s prominujícími částmi nebo vtaženými jizvami.

Připojení se zámkem Shuttle Lock

Liner 6Y75 Skeo 6Y75 Skeo Kvalitní silikonový liner s obsahem molekul stříbra, které zabraňují vytváření nepříjemného odéru. Zajišťuje ulpění vnějšího pahýlového lůžka s účelovým tvarem ve spojení s distálním připojením. S ohledem na horší polstrovací schopnosti než TPE linery je vhodný pouze pro pahýly dobře kryté měkkými tkáněmi.

Pahýlové lůžko

Mělo by být vyrobeno v plně kontaktním provedení, protože tento tvar zajišťuje ideální rozložení tlaku, dobré prokrvení pahýlu a ovládání pomůcky. Jelikož je pro optimální fungování celého systému velmi důležité správné obouvání protézy, společně ho nacvičíme.

Systém připojení

Pro udržení vaší aktivity je důležité přímé a těsné spojení mezi pahýlem a pahýlovým lůžkem, které ideálně zajistí aktivní podtlakový systém. Dynamický vakuový systém (DVS) je nejjednodušší aktivní podtlak vynikající nízkou hmotností a přizpůsobením míry podtlaku vaší aktivitě. Budete-li v klidu, podtlak se sníží, jakmile se rozejdete a dojde k pohybům pahýlu v lůžku, vzduch se odsaje a tyto nežádoucí pohyby se minimalizují.

Doporučujeme typ:
Dynamic Vacuum System 4R220 Dynamic Vacuum System 4R220

Trubkový adaptér

Pro propojení pahýlového lůžka a protézového chodidla používáme nejrůznější adaptéry – musí nám umožnit správné seřízení protézy, musí mít dostatečnou nosnost a zároveň co nejméně vážit.

Doporučujeme typ:
Trubkový adaptér z hliníku Alu adaptér

Protézové chodidlo

Pro vás je nejdůležitější, aby bylo protézové chodidlo co nejlehčí a zároveň umožňovalo stabilní a bezpečný stoj a chůzi pomalou rychlostí.

Doporučujeme typy:
Protetické chodidlo 1D35 Dynamic Motion Dynamic Motion 1D35 Chodidlo s velmi dobrou stojnou fází při dobré progresivní dynamice odvalu.
Protetické chodidlo 1C10 Terion Terion 1C10 Použitá uhlíková vlákna dělají z Terionu nejen lehké a trvanlivé chodidlo, ale také vrací více energie uživateli při chůzi. Pěnová pata zajišťuje stabilní došlap a pohodlný odval.
Protetické chodidlo 1D35 Trias Trias 1C30 Špičkové řešení pro tento stupeň aktivity, optimální kombinace přízpůsobivosti a dynamiky.