Sportovní protézy

Specialista na nové technologie Andreas z firmy Ottobock a amputovaný 31letý policista Alexandr představují sportovní protézovou řadu Sportsline, která se skládá ze dvou protézových systémů 3S80 a systému ProCarve. 3S80 byla vyvinuta pro běh a sprint, ProCarve zase pro lyžování a snowboard, vodní lyžování a kitesurfing.

Alex používá nové sportovní chodidlo 1E95 Sport (pozn. Ottobock: chodidlo bude dostupné v roce 2015), které bylo vyvinuto pro sálové sporty – tenis, basketbal, volejbal, tedy tam, kde je zapotřebí vertikální tlumení, kde se dělají půlkroky nebo je třeba couvat.

Andreas se na videu ptá Alexandra na jeho první pocity. „Je to úžasné, ještě jsem nic tak působivého nenosil, má to dynamiku, kterou potřebujete při skákání nebo při rychlém startu nebo sprintu a tohle chodidlo to všechno dovoluje. Navíc dává uživateli zpětnou vazbu, takže se cítíte pořád bezpečně,“ říká Alexandr.

Andreas potom říká: „Zmínil jsem se o systému 3S80, který má planžetu bez paty, protože při běhu dáváte velkou váhu na přednoží, ale pro sálové sporty jako je tenis, kde musíte vyběhnout dopředu nebo běhat pozpátku, tam patu potřebujete.“

Ke konci videa Alexandr předvádí, jak je možné s novým chodidlem libovolně poskakovat: „Podívejte, můžu běhat za míčem ve všech směrech, vystartovat dopředu, dozadu, do strany, je to skvělý systém!