Ottobock akademie jde do finále

Protetický minimag 01/09/2015

Letos jsme zahájili tak trochu novou formu vzdělávání, kterou jsme nazvali Ottobock akademie. Je to série pěti praktických seminářů, na kterých se malá skupina účastníků učí stavět protézy pro transfemorální amputace. Seminářů se účastní úzká skupina ortotiků-protetiků, kterým se tak můžeme intenzivně věnovat a oni si mohou prakticky vyzkoušet každý z kroků výroby. Seznamují se s technikami sádrování, učí se úpravy negativu i pozitivu, vyrábějí zkušební lůžka a nakonec provádějí stavbu celé protézy. To vše samozřejmě se skutečnými amputovanými, kteří jim pak mohou dávat zpětnou vazbu, jak byla jejich práce úspěšná a přesná.

Čtyři z těchto seminářů už máme úspěšně za sebou a já věřím, že všem zúčastněným ortotikům-protetikům přinesly užitečné praktické dovednosti. V březnu jsme společně vyráběli klasická příčně oválná lůžka, v dubnu jsme se zaměřili na podélně oválná lůžka metodou sitcast, červnový seminář byl věnován anatomickým lůžkům a v červenci jsme stavěli protézy s lůžky vyrobenými pomocí lineru.

V říjnu potom pojedeme s účastníky do naší mateřské firmy v německém Duderstadtu, aby se mohli v praxi seznámit s posledními novinkami, jako je nový C-leg 4, nové Genium či bionické chodidlo.

Jeden z účastníků, Martin Mužíček, se o této sérii školení vyjádřil takto:

„Celkově se mi to moc líbilo, je to dobře vymyšlené a všeobecně fajn. Hodně mi to pomohlo a myslím, že mne to posunulo zase o kus dál. Hlavně tedy sádrování přímo na pacientovi, v tom jsem se určitě dost zdokonalil, ale celkově i ve statické i dynamické stavbě protézy, vyzkoušel jsem si různé techniky na všech typech lůžka, naučil jsem se dobře brát měrné podklady nebo jak dobře opracovat pozitiv. Prostě mi to zase rozšířilo obzory.“

Už teď je tedy vidět, že tento typ vzdělávání je prospěšný i úspěšný, a hodláme v tom tedy pokračovat. Na příští rok plánujeme Ottobock akademii zaměřenou na transtibiální amputace a věříme, že školení budou mít stejný úspěch jako letos, a třeba právě u vás!

A tady se můžete podívat na fotky z posledního semináře: