Stupeň aktivity 4

Vnější nosné lůžko

Je nosnou částí protézy, musí být vždy vyrobeno zcela individuálně v závislosti na tvaru a délce pahýlu. Zpravidla je vyrobeno z laminátu, jehož předností je vysoká pevnost a nízká váha.

Doporučený typ nákolenky:
ProFlex Plus Pokud je pro ulpění protézy použit podtlakový systém (jednocestný ventil, Harmony System, Dynamic Vacuum System), je třeba vnější nosné lůžko hermeticky uzavřít nákolenkou.

Aktivní podtlakový systém připojení Harmony

V případě, že to dovolují podmínky na pahýlu, je aktivní podtlakový systém optimální vybavení pro tento stupeň aktivity. Připojení trubkového adaptéru k lůžku však může být i přímé.

Systém Harmony využívá pumpy ve spojení s jednocestným ventilem, pomocí nichž se vzduch mezi pahýlovým lůžekm a linerem téměř všechen odsaje. Systém zůstává aktivní při každém kroku a reguluje potřebný podtlak. Takto lze dosáhnout silnějšího ulpění na pahýlu než při vybavení pasivním podtlakem.

Systém Harmony redukuje střihové síly v pahýlovém lůžku, kontroluje objem pahýlu a zlepšuje jeho prokrvení. Pevné ulpění zajišťuje lepší vnímání podkladového terénu a uživatel může cítit, co se děje pod chodidlem protézy. Má tak při každodenním používání větší jistotu.

Trubkový adaptér

Kovová trubka připojená od spojovacího adaptéru lůžka k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Požadované vlastnosti:

  • Vynikající návrat energie při zahájení švihové fáze
  • Vysoké požadavky na pružnost, dynamiku a odolnost
  • Umožnění provozovat rekreační sporty
Doporučené typy chodidel:
Chodidlo 1C40 C-Walk. 1C40 C-Walk Vynikající řešení pro harmonický průběh pohybu a výborný návrat energie
Chodidlo 1C60 Triton. 1C60 Triton Vynikající dynamika a flexibilita, velmi odolný i při velkém zatížení
Chodidlo 1C62 Triton Harmony 1C62 Triton Harmony Stejné funkce jako 1C60 Triton, doplněné o aktivní podtlakové zařízení Harmony.

Vnitřní měkké lůžko

Je v přímém kontaktu s pokožkou, vytváří ochrannou vrstvu mezi pahýlem a vnějším lůžkem. Zpravidla je ve formě lineru ze silikonu (SIL), polyuretanu (PU) nebo kopolymeru (TPE).

Doporučené typy lineru:
Liner 6Y93 6Y93 Balance TPE liner Díky zesílenému gelu v přední části ideálně chrání prominující části pahýlu. Obsahuje minerální oleje, které zvláčňují suchou pokožku. Ideální v kombinaci s pasivním podtlakovým systémem.
Liner 6Y77. 6Y77 Skeo 3D SIL liner Špičkový silikonový liner s proměnlivou sílou stěny a tvarem vycházejícím z anatomie pahýlu. Výborná ochrana, ulpění a volnost pohybu. Zajišťuje ulpění vnějšího pahýlového lůžkaúčelovým tvarem ve spojení s distálním připojením. Ideální v kombinaci s MagnoFlex Lock.
 Liner 6Y512. 6Y512 Anatomic 3D PUR liner Liner z anatomicky tvarovaného gelového materiálu, který optimálně rozkládá tlak v pahýlovém lůžku. Ideální v kombinaci s pasivním i aktivním podtlakovým systémem.