Stupeň aktivity 4

Těsnící nákolenka

Pro stupeň aktivity 4 doporučujeme pro připojení protézy využít systém aktivního podtlaku (viz systém připojení níže). Aby do pahýlového lůžka nevnikal shora vzduch a systém ulpění správně fungoval, musíme přechod lůžka a stehna utěsnit vhodnou nákolenkou. Měla by být z kvalitního kopolymerového materiálu, v ideálním případě předtvarovaná, aby neškrtila, ale zároveň nepropouštěla žádný vzduch.

Doporučujeme typ:
Nákolenka ProFlex Plus 453A30 ProFlex Plus 453A30 Nákolenka ProFlex Plus je vyrobená z kopolymeru (TPE). Typickou vlastností tohoto materiálu je velmi dobrá pružnost (elasticita). Nezužuje pahýl, nebrání ohybu kolene, navíc obsahuje medicinální bílý olej, který pečuje o pokožku. Díky zvláštnímu složení materiálu předčí typické vlastnosti TPE.

Liner

Musí vašemu pahýlu zajistit ideální prostředí a chránit ho i při vaší vysoké aktivitě, která se bude přibližovat nebo rovnat aktivitě člověka bez amputace. 10.000 kroků za den není v tomto stupni nic výjimečného, a proto musí liner zvládnout optimálně rozložit zátěž v pahýlovém lůžku, musí vás ochránit i při pohybu v náročném terénu, při chůzi z kopce, musí udržet komfort 18 hodin denně, abyste zvládali práci, rodinu i koníčky. Na oplátku od vás ale bude vyžadovat potřebnou péči. Je zcela zásadní, aby byl liner vhodný pro zvolený systém připojení.

Doporučené typy linerů pro:

Aktivní podtlakový systém Harmony

Liner 6Y95 Caleo 3D 6Y95 Caleo 3D Silnější vrstva materiálu na přední straně chrání kostěné struktury a tenčí na zadní straně usnadňuje flexi. Unikátní gel kombinuje odolnost a komfort při ohýbání a méně tak zatěžuje patelu. Elastická textilie redukuje pístové pohyby.
Anatomic liner 6Y512 Uneo 3D 6Y512 Uneo Liner z gelového materiálu, který optimálně rozkládá tlak v pahýlovém lůžku, vhodný především pro pahýly s prominujícími částmi nebo vtaženými jizvami.

Aktivní podtlakový systém DVS (Dynamic Vacuum System)

Liner 6Y94 pro DVS DVS 6Y94-F Speciální kopolymerový liner umožňuje přes distální připojení vytvořit přímé spojení s podtlakovou pumpou. Je mimořádně odolný proti roztržení a tloušťka stěny chrání pahýl na citlivých místech. Obsahuje zdravotnický minerální olej, který udržuje vláčnou jak pokožku pahýlu, tak samotný materiál lineru.

Pahýlové lůžko

Mělo by být vyrobeno v plně kontaktním provedení, protože tento tvar zajišťuje ideální rozložení tlaku, dobré prokrvení pahýlu a ovládání pomůcky. Vzhledem k Vaší aktivitě už lůžko neodpustí ani sebemenší nepřesnost provedení. Proto ho zřejmě budeme muset delší dobu zkoušet a ladit, budeme od vás potřebovat spolupráci a co nejvíce informací o tom, jak se v lůžku cítíte. K dobře fungujícímu finálnímu lůžku se můžeme dopracovat pouze společně.

Systém připojení

Pro vysokou aktivitu je jednoznačně nejvhodnější systém s aktivním podtlakem v jakémkoliv provedení. Jaký bude optimální právě pro vás, záleží na celé řadě faktorů – od aktivity, přes hmotnost, stav pahýlu, stavební prostor v pomůcce, až po praktičnost používání.

Doporučujeme typ:
Harmony P4 Harmony P4 4R180

Trubkový adaptér

Pro propojení pahýlového lůžka a protézového chodidla používám nejrůznější adaptéry – musí mi umožnit správné seřízení protézy, musí mít dostatečnou nosnost a zároveň co nejméně vážit.
Vzhledem k vaší vyšší aktivitě doporučuji adaptéry vyrobené z titanu.

Doporučujeme typ:
Titanový adapter 4R82 Titanový adaptér

Protézové chodidlo

Chodidlo vás musí podporovat ve všech každodenních aktivitách, umožňovat pohyb na nerovném terénu a dopřávat vám vysoký návrat energie. Důležitější jsou u tohoto stupně aktivity jeho vlastnosti a funkce, než samotná hmotnost chodidla. Vhodné řešení bude s největší pravděpodobností představovat model s konstrukcí z karbonových planžet.

Doporučujeme typy:

Běžná chodidla

Chodidlo řady 1C60 Triton Triton Family Chodidla řady Triton jsou vhodná pro uživatele se střední až vysokou úrovní aktivity, kteří požadují dynamické karbonové chodidlo pro neomezenou chůzi v exteriérech s vysokými nároky. Maximální přípustná tělesná hmotnost uživatele je 150 kg.
Protetické chodidlo 1C50 Taleo. Taleo 1C50 Taleo je určeno pro aktivní uživatele, kteří se pohybují v různých vnitřních i venkovních prostředích, kladou důraz na bezstarostnou chůzi a schopnost jít kamkoliv, kam je život zavede.

Sportovní chodidla

Sportovní chodidlo 1E95 Challenger pro míčové hry a běh Challenger 1E95 Speciální chodidlo s pružnou karbonovou planžetou, které Vám umožní rychlé reakce a změny směru pohybu při raketových a míčových sportech. S Challengerem se ale i příjemně proběhnete, projedete se na běžkách, a protože je voděodolný, můžete si i zakajtovat.
Běžecké chodidlo 1E91 Runner Runner 1E91 Pokud jste propadli běhu, využijete určitě Runnera. Speciální karbonová planžeta o různých tuhostech umožňuje jak rekreační, tak závodní běhání. Vhodné je nejen pro všechny dráhové disciplíny, ale i pro výběhy do přírody.
Lyžařské chodidlo 1E2 ProCarve ProCarve 1E2 Ani lyžování nebo snowboarding pro vás po amputaci nekončí. ProCarve je speciální chodidlo, které upnete přímo do vázání nebo vsunete do snowboardové boty a můžete znovu brázdit upravené sjezdovky nebo „malovat“ v prašanu.