Stupeň aktivity 3

Těsnící nákolenka

Pro stupeň aktivity 3 doporučujeme pro připojení protézy využít systém aktivního podtlaku (viz systém připojení níže). Aby do pahýlového lůžka nevnikal shora vzduch a systém ulpění správně fungoval, musíme přechod lůžka a stehna utěsnit vhodnou nákolenkou. Měla by být z kvalitního kopolymerového materiálu, v ideálním případě předtvarovaná, aby neškrtila, ale zároveň nepropouštěla žádný vzduch.

Doporučujeme typ:
Nákolenka ProFlex Plus 453A30 ProFlex Plus 453A30 Nákolenka ProFlex Plus je vyrobená z kopolymeru (TPE). Typickou vlastností tohoto materiálu je velmi dobrá pružnost (elasticita). Nezužuje pahýl, nebrání ohybu kolene, navíc obsahuje medicinální bílý olej, který pečuje o pokožku. Díky zvláštnímu složení materiálu předčí typické vlastnosti TPE.

Liner

Musí vašemu pahýlu zajistit ideální prostředí a chránit ho i při vaší vysoké aktivitě, která se bude přibližovat nebo rovnat aktivitě člověka bez amputace. 10.000 kroků za den není v tomto stupni nic výjimečného, a proto musí liner zvládnout optimálně rozložit zátěž v pahýlovém lůžku, musí vás ochránit i při pohybu v náročném terénu, při chůzi z kopce, musí udržet komfort 18 hodin denně, abyste zvládali práci, rodinu i koníčky. Na oplátku od vás ale bude vyžadovat potřebnou péči. Je zcela zásadní, aby byl liner vhodný pro zvolený systém připojení.

Doporučené typy linerů pro:

Aktivní podtlakový systém Harmony

Liner 6Y95 Caleo 3D 6Y95 Caleo 3D Silnější vrstva materiálu na přední straně chrání kostěné struktury a tenčí na zadní straně usnadňuje flexi. Unikátní gel kombinuje odolnost a komfort při ohýbání a méně tak zatěžuje patelu. Elastická textilie redukuje pístové pohyby.
Liner 6Y93 Caleo 3D s pinem 6Y93 Caleo 3D Speciální 3D design lineru 6Y93 Caleo chrání pahýl díky zesílenému materiálu (6 mm) vpředu. Současně udržuje flexibilitu v oblasti kolen díky použití tenčího materiálu (3 mm) vzadu. Hladký, robustní textilní materiál je velmi odolný a snadno se obléká.
Liner 6Y77 Skeo 3D 6Y77 Skeo 3D Špičkový silikonový liner s proměnlivou sílou stěny a tvarem vycházejícím z anatomie pahýlu. Výborná ochrana, ulpění a volnost pohybu. Zajišťuje ulpění vnějšího pahýlového lůžka s účelovým tvarem ve spojení s distálním připojením. Ideální v kombinaci s MagnoFlex Lock.
Anatomic liner 6Y512 Uneo 3D 6Y512 Uneo Liner z gelového materiálu, který optimálně rozkládá tlak v pahýlovém lůžku, vhodný především pro pahýly s prominujícími částmi nebo vtaženými jizvami.

Aktivní podtlakový systém DVS (Dynamic Vacuum System)

Liner 6Y94 pro DVS DVS 6Y94-F Speciální kopolymerový liner umožňuje přes distální připojení vytvořit přímé spojení s podtlakovou pumpou. Je mimořádně odolný proti roztržení a tloušťka stěny chrání pahýl na citlivých místech. Obsahuje zdravotnický minerální olej, který udržuje vláčnou jak pokožku pahýlu, tak samotný materiál lineru.

Pahýlové lůžko

Mělo by být vyrobeno v plně kontaktním provedení, protože tento tvar zajišťuje ideální rozložení tlaku, dobré prokrvení pahýlu a ovládání pomůcky. Vzhledem k Vaší aktivitě už lůžko neodpustí ani sebemenší nepřesnost provedení. Proto ho zřejmě budeme muset delší dobu zkoušet a ladit, budeme od vás potřebovat spolupráci a co nejvíce informací o tom, jak se v lůžku cítíte. K dobře fungujícímu finálnímu lůžku se můžeme dopracovat pouze společně.

Systém připojení

Pro vysokou aktivitu je jednoznačně nejvhodnější systém s aktivním podtlakem v jakémkoliv provedení. Jaký bude optimální právě pro vás, záleží na celé řadě faktorů – od aktivity, přes hmotnost, stav pahýlu, stavební prostor v pomůcce, až po praktičnost používání.

Doporučujeme typ:
Harmony P4 Harmony P4 4R180

Trubkový adaptér

Pro propojení pahýlového lůžka a protézového chodidla používám nejrůznější adaptéry – musí mi umožnit správné seřízení protézy, musí mít dostatečnou nosnost a zároveň co nejméně vážit.
Vzhledem k vaší vyšší aktivitě doporučuji adaptéry vyrobené z titanu.

Doporučujeme typ:
Titanový adapter 4R82 Titanový adaptér

Protézové chodidlo

Chodidlo vás musí podporovat ve všech každodenních aktivitách, umožňovat pohyb na nerovném terénu a dopřávat vám vysoký návrat energie. Důležitější jsou u tohoto stupně aktivity jeho vlastnosti a funkce, než samotná hmotnost chodidla. Vhodné řešení bude s největší pravděpodobností představovat model s konstrukcí z karbonových planžet.

Doporučujeme typy:
Protetické chodidlo 1D35 Dynamic Motion Dynamic Motion 1D35 Chodidlo s velmi dobrou stojnou fází při dobré progresivní dynamice odvalu.
Protetické chodidlo 1D35 Trias Trias 1C30 Špičkové řešení pro tento stupeň aktivity, optimální kombinace přízpůsobivosti a dynamiky.
C-Walk. C-Walk 1C40 Vynikající řešení pro tento stupeň aktivity. Harmonický průběh pohybu a výborný návrat energie.
Protetické chodidlo 1C50 Taleo. Taleo 1C50 Taleo je určeno pro aktivní uživatele, kteří se pohybují v různých vnitřních i venkovních prostředích, kladou důraz na bezstarostnou chůzi a schopnost jít kamkoliv, kam je život zavede.

 

 
Najděte si nejbližšího protetika