Stupeň aktivity 1

Lůžko

Pahýlové lůžko spojuje protézu s vaším tělem. Musí být vždy vyrobeno zcela individuálně podle stavu pahýlu a také vaší aktivity. Může být vytvořeno buď z laminátu, pak do něj vstupujete přímo holou pokožkou, nebo je tvořeno kombinací vnitřního a vnějšího lůžka. Jak bude vypadat vaše lůžko, musí vždy rozhodnout váš ortotik-protetik.

Vnitřní lůžko je v přímém kontaktu s pokožkou. Může být vyrobeno z pružného plastu, nebo je ve formě lineru ze silikonu.

Doporučený typ lineru:

Liner 6Y80. 6Y80 TF Adapt SIL liner Liner pro kvalitní ochranu pahýlu a dobré ulpění protézy. V kombinaci s vtahovacím systémem KISS umožňuje nasazení protézy v sedě a zajišťuje kontrolu vertikálních sil i rotačních sil.

 

Kolenní kloub

Požadované vlastnosti:

  • Především maximální bezpečnost ve stojné fázi
  • Nízká váha kolenního kloubu

Doporučené typy kolenních kloubů:

Kolenní kloub 3R40. 3R40 Kolenní kloub s uzávěrem. Řešení pro všechny, kteří potřebují nejvyšší bezpečnost ve stojné fázi. Lehká konstrukce a spolehlivý zámek, který se zablokuje po každém postavení a před sednutím se mechanicky uvolní.
Kolenní kloub 3R15. 3R15 Kolenní kloub se zátěžovou brzdou. Osvědčená konstrukce s vysokou mírou bezpečí se zablokuje při zatížení protézy a umožní volný švih při odlehčení.
Kolenní kloub 3R93. 3R93 Kolenní kloub, který kombinuje uzávěr a zátěžovou brzdu. Můžete začít bezpečně vertikalizovat se zamčeným kloubem a jakmile získáte lepší jistotu, je možné zámek odblokovat a přejít k pohybu s volným kyvem ve švihové fázi.

 

Trubkový adaptér

Kovová trubka připojená od kolenního kloubu k protézovému chodidlu.

Chodidlo

Požadované vlastnosti:

  • Vysoká stabilita během stání a chůze
  • Nízká váha chodidla

Doporučené typy chodidel:

image details alt text 1G6 Geriatrické chodidlo s nejnižší možnou hmotností, vhodné pro základní bezpečný pohyb s protézou, pro nejméně aktivní uživatele.
Univerzální chodidlo 1S101 SACH. 1S01 SACH Univerzální chodidlo pro tento stupeň aktivity.
Chodidlo 1M10 Adjust. 1M10 Adjust Ideální kombinace bezpečí, váhy chodidla a možného pohybu.

 

 

 

Kosmetický kryt

Na přání uživatele je možné přes trubkový adaptér a vnější nosné lůžko vyrobit kosmetický kryt, který dotvoří tvar a objem chybějící končetiny tak, aby vypadal stejně jako zachovalá končetina. Kosmetický kryt se vyrábí z lehkého pěnového materiálu v barvě kůže přímo na míru uživatele. Jeho funkce je především estetická, vliv na funkci protézy může mít spíše negativní, protože může omezovat rozsah pohybu kolenního kloubu.

V současné době je spíše trend kosmetický kryt nepoužívat. Dnešní moderní komponenty mají elegantní design a mnozí uživatelé rádi chodí s protézou i v krátkých kalhotech.

 

 
Najděte si nejbližšího protetika