Škola chůze

Rehabilitační klinika Malvazinky je jedním z nejlepších zdravotnických zařízení zaměřených na rehabilitaci osob po amputaci končetin. Ročně projdou programem Školy chůze desítky klientů, kterým pomáhají erudované fyzioterapeutky Hana Kohoutová a Nina Čechová vrátit se zpět do aktivního života.

Co všechno se naučíte?

Začnete tím, že se naučíte protézu správně nasazovat a sundávat. Ukáží Vám, jak o protézu pečovat. Naučí Vás techniky, jak se starat o pahýl.

Než začnete s výukou chůze, je třeba se naučit vstát ze sedu a zase si sednout.

Potom budete provádět nácvik stoje, abyste získali dostatečnou stabilitu a zároveň fyziologické držení těla.

Pak přistoupíte k prvním krokům mezi bradly, která Vám budou poskytovat oporu. Postupně se naučíte chodit po rovině (s oporou nebo bez ní), na šikmé ploše, přes překážky, v terénu nebo ze schodů.

Během Školy chůze také spolupracujete s Vaším protetikem. Protože se mění svalová síla i tvar pahýlu, je důležité i samotnou pomůcku přizpůsobovat. Součástí terapie je i celková péče o tělo, pahýl, vodoléčba, masáže a další doprovodné procedury.

Máte-li zájem o školu chůze, napište nám, nebo zavolejte:

Hana Kohoutová, DiS., kohoutova@ottobock.cz, +420 722 908 413


Cílem Školy chůze s bionickým kolenním kloubem je, aby se uživatel naučil aktivně používat pokročilé funkce tohoto systému. Mnoho amputovaných potřebuje čas, aby se naučili tomuto kloubu důvěřovat. V sérii následujících videí uvidíte jednotlivé fáze nácviku správné chůze.

Kliknutím na „Seznam videí“ v pravém horním oknu videa se vám zobrazí seznam jednotlivých částí, které si můžete přehrát samostatně.


Systém C-Leg je dobře využitelný i při amputaci v kyčli. Ve druhém okně videí se můžete podívat, jak s ním probíhá škola chůze v kombinaci s kyčelním kloubem Helix 3D.