Škola chůze

Až budete mít hotovou protézu se zkušebním lůžkem, je nejvhodnější doba na Školu chůze.

Ve Škole chůze s Vámi bude trénovat Vaše fyzioterapeutka, se kterou jste cvičili a bandážovali již v nemocnici. Teď bude jejím úkolem naučit Vás chodit.

Průběh Školy chůze je zcela individuální. Záleží na osobnosti pacienta, jeho fyzickém, psychickém i zdravotním stavu a také na jeho osobních cílech. Jinak budeme cvičit s člověkem, který se chce věnovat vnoučatům a chce být schopen si s nimi dojít sednout na zahrádku, a jinak s tím, kdo chce zase jezdit na kole nebo zdolat pěšky Sněžku.

Během Školy chůze bude fyzioterapeutka pochopitelně spolupracovat s Vaším protetikem. Protože se mění svalová síla i tvar pahýlu, je důležité i samotnou pomůcku soustavně přizpůsobovat.

Začnete tím, že se naučíte protézu správně nasazovat a sundávat. Fyzioterapeutka Vám ukáže, jak o protézu pečovat, a naučí vás techniky, jak pečovat o pahýl.

Než se začnete učit chodit, je třeba se naučit vůbec vstát ze sedu a zase si sednout – i to může být zpočátku obtížné, ale určitě se to brzy naučíte.

 

Nácvik zvedání a sedání. Nácvik zvedání a sedání

 

Potom budeme také provádět různá cvičení ve stoje, abyste získali dostatečnou stabilitu a zároveň fyziologické držení těla.

 

Nácvik rovnováhy s gymnastickým míčem Nácvik rovnováhy s gymnastickými míči Nácvik rovnováhy na nestabilní podložce.

 

Pak teprve přistoupíme k prvním krokům mezi bradly, která Vám budou poskytovat oporu.

 

 První kroky mezi madly. První kroky mezi madly. Náročnější kroky mezi bradly.

 

Postupně se naučíte chodit po rovině (s oporou nebo bez ní) a podle Vašeho fyzického stavu, schopností a zvoleného typu protézy se můžeme učit chodit i na šikmé ploše, přes překážky, v terénu nebo ze schodů.

 

Nácvik chůze přes překážky. Nácvik chůze po nerovném povrchu. Nácvik chůze po labilním povrchu.

 

Budeme se snažit, abyste nakonec byli co nejvíce samostatní a soběstační, a budeme hlavně nacvičovat činnosti, které ve svém životě budete nejvíc využívat.

 

Nácvik chůze přes překážky. Chůze přes překážky, po šikmé ploše a ze schodů Jízda na rotopedu.

 

Součástí terapie bude i celková péče o tělo a o pahýl, vodoléčba, masáže a další doprovodné procedury.

 

Cvičení v bazénu. Cvičení v bazénu. Cvičení v bazénu.

 

Je třeba říci, že protéza nikdy nebude chodit za Vás, ale bude chodit tak, jak Vy budete chtít. Tak jako drahé lyže nedělají dobrého lyžaře, sebedokonalejší protéza sama dokonale chodit nebude. A stejně jako dobrá jízda na lyžích se musí natrénovat, musí se natrénovat i správná chůze s protézou.

 

Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu

 

 Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu Nácvik chůze po běžném složitějším povrchu

 

Pokračování: Zpátky do života →