Předprotetická terapie

Už v této fázi je dobré mít svého protetika vybraného, abyste dostali první základní informace o protetickém vybavení a abyste na svou protézu zbytečně dlouho nečekali.

Nyní se o vás budou starat především fyzioterapeutka a zdravotní sestry. Předprotetická terapie může zásadně ovlivnit rychlost vybavení; čím kvalitnější bude péče, tím dříve budeme moci začít připravovat protézu.

Zhruba 14 dní po operaci Vám budou odebrány stehy a bude třeba, aby sestřičky ošetřovaly jizvu a hlídaly její zahojení. Je také třeba hlídat otok, který se po operaci objeví a poleví (obvykle) po cca 5 dnech. Sestry Vás také seznámí s hygienou pahýlu.

 Masáž jizvy. Otužování pahýlu míčkováním. Otužování pahýlu ježkem.
Masáž jizvy Otužování pahýlu míčkováním Otužování pahýlu ježkem

 

Pahýl se také musí pravidelně bandážovat, čili stahovat obinadlem. Bandážování je důležité pro vytvoření tvaru nejvhodnějšího pro nošení protézy, ale také pro hojení a regeneraci jizev a pro zmenšování otoku. Naučte se od sestry nebo fyzioterapeutky bandážování provádět samostatně, abyste si ho mohli provádět doma. Dbejte na to, aby se ošetřující personál péči o pahýl soustavně věnoval.

Hygiena pahýlu. Bandážování krátkotažným obinadlem. Zabandážovaný pahýl.
Hygiena pahýlu Bandážování
krátkotažným obinadlem
Zabandážovaný pahýl

 

Fyzioterapeutka Vás nejprve naučí, jak správně ležet na lůžku. Správné polohy a jejich střídání je zásadní pro Vaši budoucí chůzi – svaly musí být dostatečně pružné, funkční a nezkrácené, aby zvládly chůzi s protézou. Nemusíte tedy čekat na zhotovení protézy a už nyní se můžete starat o to, abyste zase chodili.

Polohování a protahování stehenního pahýlu. Polohování bércového pahýlu. Posilovací cvičení s therabandem.
Polohování a protahování
stehenního pahýlu
Polohování
bércového pahýlu
Posilovací cvičení
s therabandem

 

Fyzioterapeutka se bude vůbec celkově starat o Vaši tělesnou kondici. Bude s Vámi nacvičovat vstávání a sedání, budete se učit stát bez protézy s bezpečnými pomůckami či se stabilní podporou (rovnováha je totiž po amputaci porušena). Také bude třeba posilovat svalstvo pahýlu, zachované končetiny i trupu, aby tělo zvládlo chůzi s protézou.

Posilování svalstva pahýlu, zachované končetiny a trupu. Posilování svalstva pahýlu, zachované končetiny a trupu. Posilování svalstva pahýlu, zachované končetiny a trupu.

Posilování svalstva pahýlu, zachované končetiny a trupu

V neposlední řadě Vám bude pomáhat zbavit se případných tzv. fantómových bolestí a pocitů, které můžete pociťovat jakoby v místech, která Vám byla odstraněna.

Pokračování: Doporučení pro vybavení →